BP Rafinerisinde Hidrojen Fabrikasını Rüzgar Çalıştıracak

Avrupa’nın en büyük enerji şirketlerinden ikisi olan BP Plc ve Orsted A/S, Almanya’daki büyük bir petrol rafinerisinde yeşil yakıt olarak hidrojen yapmak için endüstriyel ölçekte bir elektrolizör geliştirmek üzere çalıştıklarını söyledi.

Mali destek alırsa, BP’nin kuzeybatı Almanya’daki Lingen rafinerisindeki tesis, hidrojen yapmak için Kuzey Denizi rüzgar çiftliklerinden 50 megawatt elektrik çekecek. Gaz, tesisin enerji ihtiyacının% 20’sine enerji sağlayacak ve şimdi fosil yakıtlarla yapılan hidrojen akışlarının yerini alacak.

Proseslerini yürütmek için bin derece ısıya ihtiyaç duyan endüstriler için doğal gaz ve kömüre alternatif olarak hidrojene ilginin son örneği. Sera gazı kirliliğini temizleyen kuruluşlarla birlikte, özellikle Avrupa Birliği’ndeki politika yapıcılar, ağır sanayinin neden olduğu emisyonları nasıl azaltacaklarına odaklanıyor. Hidrojenin birincil seçeneklerden biri olduğunu düşünüyor.

Orsted Hidrojenden Sorumlu Başkan Yardımcısı Anders Nordstrom Salı günü duyuru öncesinde yaptığı röportajda, “Tabii ki projenin gerçekleşmesi için fon sağlamaya ihtiyacımız var” dedi. “Ayrıca, yenilenebilir hidrojenin tanımı konusunda düzenleyici taraftan daha fazla netliğe ihtiyacımız var.”

Lingen Yeşil Hidrojen projesi, 2024’te beklendiği gibi başlarsa Avrupa’nın en büyük projelerinden biri olacak. Şirketler, düşük karbon teknolojilerini destekleyen Avrupa Birliği’nin İnovasyon Fonu’ndan yatırımı desteklemek için para başvurusunda bulundu.

Yeşil hidrojeni üretme süreçleri, devlet desteği olmadan henüz ekonomik olarak uygulanabilir değil. Redburn’deki analistlere göre, fosil yakıt kaynaklı gri hidrojenden yaklaşık 3,3 kat daha pahalı.

Ancak, fon sağlama ve “uygun etkinleştirici politikalar” devreye girerse, BP ve Orsted 2022’nin başlarına kadar nihai bir yatırım kararı vermeyi beklediklerini söylüyor.

BP, Lignen’in yılda yaklaşık 9.000 ton yeşil hidrojen üretmesinin ve Almanya’da yaklaşık 45.000 otomobilin ürettiği emisyonlara eşdeğer emisyonları azaltmasının beklendiğini söyledi.

Hidrojen BP’nin kıdemli başkan yardımcısı Louise Jacobson Plutt, “Enerji endüstrisinin, ulaşım sektörünün ve özellikle elektriklenmesi zor veya elektriklendirmesi pahalı olan endüstrilerin karbondan arındırılmasında kritik bir role sahip olduğunu görüyoruz” dedi.

BP, endüstrinin daha katı iklim koruma kurallarına uymak için hidrojene geçmek zorunda kalacağını tahmin ediyor. Ağustos ayında, hidrojen için “çekirdek pazarları” belirleyeceğini ve 2030’a kadar her birinin% 10’unu oluşturmaya çalışacağını söyledi.

Nordstrom, “Politik hedefler yenilenebilir hidrojen için doğru teşviklere dönüştürülürse, on yılın sonuna kadar önemli olabilir” dedi. “Ama her şey, işlerin öngörüldüğü gibi gidip gitmediğine bağlı.”

Kaynak: https://www.houstonchronicle.com/business/energy/article/Wind-Power-to-Run-Giant-Hydrogen-Plant-at-BP-Oil-15715308.php