Boeing Hypersonix Hidrojenle Çalışan Hipersonik Araç Üzerinde Çalışıyor

Avustralya merkezli Hypersonix Launch Systems, yakıt olarak hidrojeni kullanan Hypersonix SPARTAN scramjet motorları tarafından desteklenen sürdürülebilir bir hipersonik aracın geliştirilmesini keşfetmek için Boeing ile bir araştırma anlaşması imzaladı.

Araç, Low Earth Orbit’teki (LEO) uydular için yeniden kullanılabilir bir başlatıcı olarak kullanılmalıdır. Küçük uyduların LEO’ya düşük maliyetli, güvenilir, yeniden kullanılabilir ve hızlı bir şekilde fırlatılması, uzay fırlatma için scramjetlerin ilk uygulaması olacaktır.

Hypersonix’in Kurucu Ortağı ve Ar-Ge Başkanı Dr. Michael Smart, “Hipersonik uzay fırlatma sistemimiz, uydu ağı operatörlerine uyduları alçak dünya yörüngesine fırlatmanın yeşil ve sürdürülebilir bir yolunu sağlıyor” dedi. SPARTAN scramjet (süpersonik sıkıştırma ramjet) motoru, hidrojenle çalışan hava soluyan bir motordur. Tasarımcısına göre, Mach 5 ila Mach 12 arasında değişen hızlara ulaşmak için itme gücü üretebiliyor. 2020’de Hypersonix, Avustralya Federal Sanayi Bakanlığı’ndan bir Hızlandırıcı Ticarileştirme Hibesi aldı.

Smart, “Boeing’in sofistike yüksek hızlı gövde tasarımı ve hipersonik uçuşu ile uzun geçmişi, onları Hypersonix için ideal bir ortak yapıyor,” dedi. Yıllar boyunca Boeing, X-15, Uzay Mekiği, X-43A, X-51A, X-37 ve HIFiRE-4 gibi çok sayıda hipersonik araç deneyinde ve projesinde yer almıştır. Böylelikle şirket, scramjet tahrik sistemi ve yüksek sıcaklık malzemeleri hakkında bilgi sahibi oldu.

Kaynak: https://www.aerotime.aero/27532-boeing-hypersonix-study-hypersonic-hydrogen-vehicle