Berlin’de 2023’den İtibaren Her Yeni Binanın Çatısına GES Kurmak Zorunlu Hale Geldi

Almanya’nın başkenti Berlin, 2050 yılına kadar elektrik ihtiyacının% 25’ini güneş enerjisi ile karşılama çabalarının bir parçası olarak, yeni binalar için fotovoltaik veya güneş enerjisi tesislerini ve çatı yenileme durumunda mevcut binalar için zorunlu hale getiriyor. 1 Ocak 2023’ten itibaren.
Yeşil Parti’den Berlin’in ekonomi ve enerji senatörü Ramona Pop, güneş enerjisinin iklime zarar vermeyen Berlin’e giden yolda kilit bir rol oynadığını söyleyerek, Alman başkentinin diğer eyaletler için iklim koruma ve enerji geçişi açısından bir örnek teşkil ettiğini ve ülkedeki belediyeler.

Raporlara göre, kuzeye bakan çatılar veya güneş panellerinin kurulumunun teknik olarak imkansız olduğu yerlerde bu zorunluluktan istisnalar yapılacaktır.

Bu hamle ile Berlin, yeni özel veya kamu binalarının bazı kısımlarının çatıda güneş panelleri olmasını zorunlu kılan dünyadaki diğer şehirlerin ve bölgelerin ayak izlerini takip ediyor.

Almanya’nın başkenti, 15.300 Euro’ya kadar güneş enerji santrallerine entegre batarya kurulumunu sübvanse ediyor

Tagesspiegel tarafından hazırlanan bir rapora göre, geçen yıldan beri Berlin eyalet hükümeti özel şahıslara, şirketlere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara batarya kurulumu için 15.300 Euro’ya kadar sübvansiyon sağlıyor.

AB’nin 2050 yılına kadar iklim nötr hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için, Avrupa Parlamentosu geçen yıl bir Avrupa güneş çatı katı programının başlatılmasını destekledi. SolarPower Europe’a göre, AB’deki çatı çatıları yılda 680 TWh güneş enerjisi üretme ve mevcut tüketimin dörtte birini karşılama potansiyeline sahip.

https://balkangreenenergynews.com/berlin-to-make-solar-panels-mandatory-for-new-buildings-from-2023