Belçika’nın En Büyük Batarya Sistemi Açılıyor

EStor-Lux, bataryalardan elde edilen gelirin işletilmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu olacak Centrica Business Solutions ile ortaklaşa Bastogne’de Belçika’nın en büyük batarya sistemini kurmaya hazırlanıyor.

Batarya sistemi, sanal bir enerji santrali olarak işlev görecek, yüksek voltajlı şebekedeki mevcut kaynağı verimli bir şekilde kullanacak ve talep arzın önüne geçme tehdidi ortaya çıktığında gücü boşaltacak.

10MW / 20MWh batarya EStor-Lux (Rent-a-Port, Idelux, Socofe ve SRIW arasında bir ortak girişim) tarafından yapım aşamasındadır ve Güney Belçika’nın Valon bölgesinde türünün ilk ve en büyüğü olacaktır. Belçika’da. 2021’in ortalarından itibaren faaliyete geçecek.

batarya sistemi, şebeke frekansını dengelemeye yardımcı olur
Bu batarya yatırımı, Belçika’daki yüksek voltajlı elektrik şebekesinin operatörü Elia’nın esnek kapasite ihtiyaçlarına bir yanıt niteliğindedir. Centrica, istikrarını garanti altına almak için gerekli olan şebekenin frekansını dengelemeye yardımcı olan “sanal elektrik santralini” ikincil rezervin bir parçası olarak kullanıma sunabilecektir. Batarya, bir tampon görevi görür ve elektriğin gerektiği gibi şebekeden enjekte edilmesine veya emilmesine izin verir.

Daha büyük bir sanal enerji santralinin parçası
Batarya, yenilenebilir elektrik arz ve talebinin verimli yönetiminde önemli ve yenilikçi bir rol oynayacak. Yenilenebilir enerji üretiminin, fazla üretimi yoğun olmayan saatlerde depolayarak ve büyük tüketim zirveleri sırasında ağa sunarak esnek olmasını sağlar. Benzersiz bir şekilde batarya, LafargeHolcim, Sappi ve Foamglas gibi büyük endüstriyel işletmelere sanal olarak bağlanan daha büyük bir “sanal enerji santralinin” bir parçasını oluşturacak.

Batarya tam kapasitesine ulaştığında, depolanan enerjiyi kullanmak için sanayi bölgelerine çağrılabilir. Tersine, batarya enerjiye ihtiyaç duyduğunda, Centrica endüstriyel oyuncuların enerji tüketimlerini geçici olarak biraz azaltmalarını isteyerek, endüstriyel oyuncuların enerji tüketimini koordine edebilir.

Termik santrallere alternatif olarak bataryaların rekabet gücü
“Bu yeni batarya bazlı ve CO2 emisyonu içermeyen ‘sanal enerji santrallerinin’ Belçika’da geliştirilmeye devam edeceğine inanıyoruz. Bunlar Elia’nın çeşitli elektrik pazarlarını kademeli olarak talep yönetimine açma tutkusuyla mükemmel bir uyum içindeler. Optimizasyonu Centrica Business Solutions Uluslararası Direktörü Arno van Mourik, ‘sanal enerji santralleri’ birden fazla esnek enerji piyasasında bir değer kazandırma olanağı sağlıyor. Yatırımcılar için eşsiz bir fırsatı temsil ediyor ” dedi.

“Bu proje, termik santrallere alternatif olarak bataryaların tam rekabet edebilirliğini göstererek enerji geçişinde gerçek bir ileri adımı temsil ediyor. Centrica projenin fizibilitesine büyük katkıda bulundu. Hizmet, esneklik pazarlarına basit erişimin çok ötesine geçiyor ve önemli Centrica’dan performans garantileri Ekiplerimiz bu son derece yenilikçi projeyi geliştirmek için birlikte çalışmaktan keyif aldılar ”dedi EStor-Lux Direktörü Bruno Vanderschueren.

Centrica İş Çözümleri Hakkında
Centrica plc’nin bir parçası olan Centrica Business Solutions, Kuzey Amerika, Birleşik Krallık ve Antwerp ve Uithoorn dahil olmak üzere Avrupa’da ofisleri bulunan uluslararası bir enerji ve hizmetler şirketidir. Centrica İş Çözümleri, müşterilerin değişen ihtiyaçlarını karşılayan ve işletmelere ve diğer büyük enerji kullanıcılarına entegre enerji çözümleri sunan enerji çözümleri sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu, işletmelerin ve diğer büyük enerji kullanıcılarının performansı ve maliyet yönetimini iyileştirmesine, karbonsuzlaştırmayı yönlendirmesine, dayanıklılığı güçlendirmesine ve büyüme fırsatları yaratmasına yardımcı olmak için dağıtılmış enerji teknolojilerini ve çeşitli ticari seçenekleri birleştirerek elde edilir. Benelüks’te Centrica Business Solutions, seralar ve bahçecilik, sağlık hizmetleri, endüstri, perakende, ulaşım, eğlence ve kamu sektörü gibi çeşitli sektörlerde aktiftir. Ayrıca, MTU kojenerasyon birimlerinin Avrupa’daki en büyük sertifikalı tedarikçisidir.

Kaynak: https://www.pveurope.eu/energy-storage/battery-storage-belgiums-biggest-battery-park-opens-soon