Aviva 2040 Yılına Kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu Hedeflerini Açıkladı

Aviva, 2040 yılına kadar Net Sıfır karbon emisyonu şirketi olma planını dünya çapında duyuran ilk büyük sigorta şirketi oldu.

Aviva Group İcra Kurulu Başkanı Amanda Blanc, “Aviva, iklim kriziyle mücadeleye yardımcı olmak için cesur adımlar atıyor. Birleşik Krallık’ın önde gelen sigorta şirketi olarak, yatırım yapma, sigortalama ve müşterilerimize hizmet etme şeklimizi değiştirme konusunda büyük bir sorumluluğumuz var. Dünyanın Net Sıfıra ulaşması için liderlik ve radikal hırs gerekecek. Ve bizim rolümüzü oynamak için Aviva’yı alacak. ”

Aviva’nın 2040 Net Sıfır planı şunları içerir:

2040 yılına kadar yatırımlarından kaynaklanan net Sıfır karbon emisyonu
Net Sıfıra giden net bir yol: 2025’e kadar yatırımlarının karbon yoğunluğunda% 25’lik ve 2030’a kadar% 60’lık bir azalma – Paris Anlaşması’nda kabul edilen% 50’lik kesintinin önünde
2030 yılına kadar kendi operasyonlarından ve tedarik zincirinden kaynaklanan net Sıfır karbon emisyonu
Aviva, 2025, 2030 ve 2040 için acil eylemler ve hedefler ile hedefine ulaşmak için net bir yol çiziyor ve yıllık, kamuya açık raporlama ile takip edilecek. Ayrıca, uluslararası alanda tanınan Bilime Dayalı Hedefler girişimini de imzalayacak, böylece çalışmaları doğrulanabilecektir.

Aviva Group İcra Kurulu Başkanı Amanda Blanc şunları söyledi: “Aviva, iklim kriziyle mücadeleye yardımcı olmak için cesur adımlar atıyor. Birleşik Krallık’ın önde gelen sigorta şirketi olarak, yatırım yapma, sigortalama ve müşterilerimize hizmet etme şeklimizi değiştirme konusunda büyük bir sorumluluğumuz var. Dünyanın Net Sıfıra ulaşması için liderlik ve radikal hırs gerekecek. Ve bizim rolümüzü oynamak için Aviva’yı alacak. ”

Aviva ayrıca yeşil yatırımlarını artırmayı planlıyor:

-2022’nin sonunda, Aviva, otomatik kayıt temerrüt fonlarından ve diğer poliçe sahibi fonlarından düşük karbon stratejilerine 10 milyar sterlin daha yatırım yapmayı bekliyor (bunun 5 milyar sterlinini zaten açıklandı)
-2025 yılına kadar, iklim geçiş fonlarına 1,5 milyar sterlinlik poliçe sahiplerinin parası da dahil olmak üzere yeşil varlıklara 6 milyar sterlin yatırım yapacak
-2025 yılına kadar Aviva yatırımcıları düşük karbonlu ve yenilenebilir enerji altyapısına 2,5 milyar sterlin yatırım yapacak ve 1 milyar sterlinlik karbon geçiş kredisi sağlayacak
Şirketlerin geçişi yapması için sürece dahil olmak çok önemlidir. Ocak 2021’de, Aviva Yatırımcıları, “iklim katılımı artırma programı” aracılığıyla yatırımların aktif sahipliğini yoğunlaştırdığını duyurdu. Aviva Yatırımcı, petrol ve gaz, metal ve madencilik ve altyapı hizmetleri sektörlerinde 30 önemli karbon salıcıdan başlayarak, Paris Anlaşması ile uyumlu olan Bilime Dayalı Hedeflere kaydolmak ve sabit son tarihler belirlemek de dahil olmak üzere bu şirketlerden özel taleplerde bulunuyor. Aviva Yatırımcıları, iklim zorluğunun üstesinden gelmek için bu şirketlerle ciddi bir ilişki kurduğuna dair kanıt görmezlerse, onları durma listesine koyacak ve sahip olduğu tüm varlıklardan kendisini elden çıkaracaktır.

Buna ek olarak, 2022 sonu itibarıyla Aviva, gelirlerinin% 5’inden fazlasını kömürden elde eden tüm şirketlerden ayrılacak ve 2021 yılı sonuna kadar, gelirlerinin% 5’inden fazlasını kömür veya geleneksel olmayan fosil yakıtlardan elde eden şirketler için poliçe sigortasını durduracak. Bilime Dayalı Hedefler girişimine kaydolmadıkları sürece.

İş ve Enerji Bakanı Kwasi Kwarteng şunları söyledi: “İşletmelerin iklim değişikliğiyle mücadelede oynayacakları çok büyük ve hayati bir rolü var. Aviva’nın, Birleşik Krallık’ın iklim değişikliğine olan katkısını ortadan kaldırmasına yardımcı olacak ve diğer işletmeleri aynı yönde hareket etmesini etkileyecek radikal adımlar atması harika.

“2050 iklim hedefimize ulaşmak için, Aviva gibi şirketlerle birlikte çalışarak, Birleşik Krallık’ın dünya lideri finans sektörünün gücünden yararlanarak karbon emisyonlarını azaltmak için gerekli özel sermayeyi serbest bırakmalı ve Birleşik Krallık daha çevreci bir hale geldikçe yeni işleri desteklemeliyiz.”

Make My Money Matter’ın kurucu ortağı Richard Curtis şunları söyledi: “Şimdi, endüstrinin geri kalanının harekete geçme ve harekete katılma zamanı. İngiltere finans endüstrisi, ekonomik sistemimizi insanların ve gezegenin iyiliği için kullanma fırsatına ve sorumluluğuna sahiptir. Günün kahramanları olmalılar. Aviva’nın taahhüdü, başkalarını iklim kriziyle başa çıkma ve çocuklarımız için daha iyi bir dünya inşa etme hedeflerinin ana hatlarını çıkarmaya zorlamalı.”

Kaynak: https://www.climateaction.org/news/aviva-becomes-the-first-major-insurer-worldwide-to-set-net-zero-carbon-by-2