Petrol Mah. Organize Sanayi Bölgesi 02040 Adıyaman Türkiye
linkedin instagram twitter facebook youtube

GTC

GTC Dış Ticaret Ltd, 1993'de İstanbul’da kadın girişimci tarafından kadın ana ortaklı olarak kuruldu. 1993-2017 arasında aralıksız ABD ‘de yerleşik Sears Roebuck & Sons ile KMart Corporation'a Türkiye’den tekstil ve konfeksiyon ihracatı yapan şirket, 2004 ’te merkezini Adıyaman’a taşıyarak tekstil boyahanesi de kurdu. 2010 yılı itibariyle yeni sektör arayışında olan firma, 2012’de güneşe girmeye karar verdi ve 2013’te Adıyaman’da çok amaçlı, esnek ve ARGE ye uygun bir güneş panel üretim hattı oluşturdu. 2013-2016 arası tamamen yeni mezun mühendisleri işe alıp, güneş konusunda eğiterek, ARGE’ ye yönelten şirket, 3 yılda 2 Tübitak projesi tamamlayarak düşük sıcaklık katsayısı olan, iklimsel ve mekanik dayanıklılığı yüksek, çift yüzlü ve çift camlı bir güneş paneli tasarlamış, üretmiş, test ve sertifikasyon sürecini başarıyla geçmiş ve üretim firelerini en aza indirgeyen teknolojisini belirlemiştir. Güneş paneli çıktısıyla 2016 ‘da Faydalı Model hakkı kazanmıştır. ARGE Merkezi olarak Sanayi Bakanlığı’nca tescillenmiştir.

2017 yılında diğer panellerden 6 kez daha uzun testlerden geçebilen yüksek verimli güneş panelini satışa sunan ve seri üretime giren şirket, panel üretim hattını kendi teknolojisine uygun 135 MW kapasiteli ve tam otonom hale getirmiştir. Ayrıca, ekibini 65 mühendise çıkarak, güneş hücreleri üzerine 3. Tübitak projesine başlamış ve çift yüzlü PERC ve heterojunction hücre tasarımı ve üretim fizibilitesi yapmıştır. Bu proje kapsamında, KOSGEB Tekno Yatırım programına da seçilen şirket, adını ve nev’ini değiştirerek, GTC Güneş Sanayi ve Ticaret AŞ olarak tescillenmiş ve sadece güneş sektöründe faaliyetlerine devam etme ve güneş hücre fabrikası da kurma kararı almıştır.

2020 yılında arsa santralları yanında, yurt içi ilk 100 deki 6 kurumsal müşterilere havaalanı, BIPV, çatı santralları için optimal paneller üreten şirket, paneliyle birlikte santral kurulumu için de akredikasyon kazanmıştır.
VİDEOLAR

GTC-Bificial Panel Teknolojisi

GTC-Çift Yüzlü Panel Teknolojisi

GTC-Geleceğin Enerjisi Niğde'de Açığa Çıkıyor

DÖKÜMANLAR