Esentepe, Büyükdere Cd. No: 163, Şişli 34394 İstanbul Türkiye
linkedin youtube

Çalık Enerji

Çalık Enerji, kurulduğu 1998 yılından itibaren, Orta Doğu, Orta Asya, Afrika ve Balkanları kapsayan geniş bir coğrafyada, doğadan gelen enerjiyi insanların hizmetine sunarak, daha iyi ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak adına, gerçekleştirmiş olduğu başarılı projeleri ile dünyanın önde gelen enerji şirketleri arasında yer almaktadır. Çalık Enerji, aynı zamanda alanlarında uzman ve tecrübeli kadrosuyla, gelişmekte olan yeni teknolojileri kullanarak ürettiği yaratıcı ve yenilikçi çözümleri ile uluslararası enerji sektörünün her alanında faaliyetlerine devam etmektedir.

Türkiye’de bir yatırımcı olarak Çalık Enerji, hidroelektrik santralleri, rüzgâr enerjisi santralleri, güneş enerjisi santralleri, gaz yakıtlı elektrik santralleri ve kömür yakıtlı elektrik santralleri de dâhil olmak üzere elektrik üretimi alanında birçok lisansa sahiptir. Bu tesislerden 30 MV kapasiteli “Adacami Hidroelektrik Santrali”, 2013 yılından beri elektrik üretmektedir ve diğer tesislerin de yakın gelecekte operasyonlarına başlaması planlanmaktadır.

Çalık Enerji’nin ilk rüzgar enerjisi santrali yatırımlarından olan, İzmir’in, Demircili ve Sarpıncık bölgelerinde inşa ettiği toplam 29 türbinden oluşan 72 MW kurulu güce sahip, “Demircili ve Sarpıncık Rüzgar Enerjisi Santralleri” Ekim 2016 tarihinde yapılan toplu açılış töreni ile Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılarak hizmete girmiştir. Rüzgar enerjisi santrallerinin yanı sıra, Çalık Enerji’ye ait ilk güneş enerji santrali olan “Polatlı Güneş Enerji Santrali” de işletmeye alınmış ve 29 Haziran 2016 tarihi itibarıyla elektrik üretimine ve satışına başlanmıştır.
VİDEOLAR

Çalık Enerji İmaj Filmi

Çalık Enerji Tanıtım Filmi

DÖKÜMANLAR
HABERLER